V četrtek, 6. februarja, smo imeli učenci devetega razreda tehniški dan na temo obdelave podatkov. Vsako uro smo bili pod okriljem druge učiteljice matematike, kjer smo se naučili novih stvari ter ponovili snov, ki smo jo že malo pozabili.

Pri učiteljici Damijani Križnik Vrhovec smo vadili naše zmožnosti analiziranja anket, ter predstavitve zbranih podatkov z njimi. Rezultati so zanimivi, ter do neke mere tudi zaskrbljujoči. Ankete smo rešili sami. Torej rezultati veljajo za najstnike, stare okoli 14 in 15 let. Anketna vprašanja se nanašajo na našo uporabo socialnih omrežij.

Prvo vprašanje je bilo naslednje: kako pogosto uporabljaš socialna omrežja? Skoraj vsi odgovori so bili večkrat dnevno. Par posameznikov je izbralo odgovor enkrat dnevno, nihče pa ne uporablja socialnih omrežij enkrat na teden.

Drugo vprašanje je bilo: kdaj si si prvič ustvaril račun na katerem od socialnih omrežij? Večina je odgovorila, da že pred desetim letom ali pa ko so dopolnili 11 let. Naša generacija si je povprečno ustvarila profil na socialnih omrežjih proti koncu razredne stopnje. Starost, pri kateri otroci dobijo svojo prvo mobilno napravo, se niža. Tako da sem prepričana, da bi na anketo mlajši odgovorili drugače.

Govori se, da potrebujemo socialna omrežja za potrebo šolanja. Pa si poglejmo naslednje vprašanje; Zakaj si si ustvaril profil na socialnem omrežju? Samo en učenec je izbral opcijo zaradi potreb šole, torej zgornja izjava zagotovo ni pravilna. V manjšinah sta bila odgovora zaradi osamljenost in zaradi želje po novih stikih. Dobra stran spletnih omrežij je, da na njih lahko najdemo svojo skupnost, če je v resničnem življenju ne. Ampak, je to dobra stran?  Problem je v tem, da nas v njih vedno bolj vleče. Za povrh nam dajo pa še lažen občutek varnosti, domačnosti. Začnemo se zmeraj bolj oddaljevati od našega resničnega socialnega življenja. Največ pa nas je odgovorilo, da zaradi sošolcev. V temu odgovoru se skrivajo vsa omrežja, ki so namenjena pogovoru s prijatelji. Vendar problem ni v njih. To dokazuje naslednje vprašanje;

Moje najljubše socialno omrežje je… Na tem vprašanju sta zasijala Tik Tok in Instagram. Torej aplikaciji s kratko obliko vsebine, ki nas zelo hitro zasvojita. Taka oblika  vsebin nam tudi zmanjša koncentracijo, kar se že opaža pri pouku. Nihče ni izbral omrežja X (bivši Twitter), saj se na njem pojavlja daljša vsebina, za katere mi nimamo več koncentracije.

Zadnje vprašanje pa je bilo, ali se zavedaš nevarnosti socialnih omrežij? Na slednjega je dobra polovica odgovorila da. Vendar, če sklepamo po pridobljenih podatkih, ne vem, če je to resnično. Par držav je že začelo s predlogi o prepovedi Tik Tok-a. Sama ne vem, če je to najboljša rešitev. Pa bo enostavno prišel nov Tik Tok. V osnovni šoli so mobilne naprave tako ali tako prepovedane. Torej je problem nekje druge. Malo boljša rešitev je omejevanje zaslonskega časa. Ogromna razlika je, če smo na ekranih celo popoldne ali eno uro.                                                                                                                                              

Živa Oražem, 9.c       

 

Oznake: