Od 11. do 17. novembra je v Sloveniji letos prvič potekal teden slovenske hrane. Aktivnostim smo se pridružili s pogovori o zdravi hrani, problemu zavržene hrane, gostili smo čebelarja in teden zaključili s tradicionalnim slovenskim zajtrkom.
Kot piše na strani NIJZ, so z letošnjim šolskim letom začele veljati prenovljene prehranske smernice. Njihov glavni cilj je zagotoviti otrokom in mladostnikom pestro, mešano in kakovostno prehrano, ki ustreza otrokovim potrebam. Osredotočajo se na odpravo neravnovesij v prehrani, zato močno omejujejo procesirana živila, sladka živila in pijače, svetujejo zmerno uživanje kakovostnega mesa ter spodbujajo uživanje polnovrednih živil, kaš in stročnic, ki jih v prehrani otrok primanjkuje.
Aktivnosti smo povezali tudi s projektom Eko šole – Reciklirana kuharija. Otroci so dobili nalogo zapisati nov recept, kako porabiti hrano, ki nam je ostala. Kar nekaj zanimivih receptov smo že prejeli. Vse, ki bi se radi pridružili akciji, vabim, da si natisne predlogo in sestavi svoj recikliran recept.
Čebelarja Marjan in Janez sta učence 1., 2. in 3. razreda obiskala v četrtek. Otrokom sta predstavila pomen čebel za naravo in naše življenje, pokazala panje, satnice, različne vrste medu ter opisala življenje čebelarja. Opozorila sta na t.i. nepravi med, ki se vse pogosteje pojavlja na trgovskih policah. Učence sta povabila, da se pridružijo čebelarskemu krožku.
V petek, 15. novembra pa smo imeli dan dejavnosti EKO DAN s katerim smo obeležili že 14. izvedbo Tradicionalnega slovenskega zajtrka, letos pod sloganom »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!«.
Namen projekta je izobraževati, obveščati in osveščati otroke in šolajočo mladino ter vzporedno v določenem obsegu tudi širšo javnost:
- o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad,
- o pomenu in prednostih lokalno pridelanih in predelanih živil domačega izvora,
- o pomenu kmetijske dejavnosti in čebelarstva za pridelavo, okolje, gospodarske dejavnosti in za širše okolje,
- o pravilnem ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri vsakodnevnih dejavnostih in racionalnem ravnanju z embalažo ter
- o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti.
Po zajtrku so se učenci podali v gozd, kjer so iskali odgovor na vprašanje, kaj imata skupnega gozd in čebele.
PREDLOGA: RECIKLIRANA KUHARIJA
Oznake: PŠ Krtina